כבר עברו יותר מ-4 שנים מאז שאפל רעננו את ליין מחשבי ה-Mac mini. מדובר במחשב קומפקטי, שמגיע ללא מסך, מקלדת או עכבר שבעבר היה דל ביצועים ובמרוצת השנים עבר לגרסת שרת והיום יכול גם להגיע עם מעבד מרובה ליבות וכמות נכבדת של זכרון.

 

בקופסא הקטנה הזאת תוכלו כיום להרכיב מחשב עם מעבד i7 בעל 6 ליבות, עד 64GB RAM DDR4, כונן פלאש PCIe בנפח של עד 2TB, כרטיס רשת עד 10Gb וחיבורי קלט/פלט (I/O) במידה מספקת מאוד: 4 חיבורי ThunderBolt 3 (עד 40Gbps), חיבור Ethernet, חיבור HDMI, חיבור אוזניות משולב לכניסה ויציאה של אודיו ואפילו 2 חיבורי USB type A ״נוסטלגיים״.

 

אפל מעלה את רמת האבטחה במיני עם צ׳יפ T2 שנועד להצפין את המידע בכונן הפלאש ומאפשר לא רק הצפנה ברמת התוכנה, אלא גם ברמת החומרה, בזמן תהליך הטעינה ומאפשר עבודה עם קבצי הוידאו בפורמט החדש (HEVC) לפענוח מהיר יותר של קבצים דחוסים יותר ובאיכות גבוהה יותר.

 

אז למי אתה מק מיני?

בקצרה... לקהל שלא מחפש ביצועי וידאו (עריכת וידאו, תלת מימד, אנימציה) ומי שלא מחפש לשחק במחשב בעיקר.

 

מי שכן יניב פירות ממנו הם מוסיקאים (תודות לריבוי הליבות, אפשרות הרחבת הזכרון הנדיף ועבודה השקטה שלו), גרפיקאים (Photoshop, Illustrator, Indesign), שרתים ועורכי קוד. היכולת לטפס למעלה עד 64GB של זכרון נדיף וריבוי ליבות (6 במספר) פותחת דלתות לקהל שהיה מקובע בעבר רק למחשבי High-end יקרים מאוד בסביבת macOS.

 

החוסר בכרטיס גרפי נפרד פשוט מסרס את ה-Mac mini ומגביל אותו מבחינת וידאו. ניתן לפתור את זה באמצעות מארז eGPU עם חיבור ThunderBolt וכרטיס גרפי נפרד מאחר וממערכת 10.13 ואילך, אפל החלו לתמוך בצורה מובנית בפתרונות מסוג זה.

 

תמחור בישראל 

את ה-Mac mini תוכלו למצוא בארץ (ניתן להשיג גם במקסטר) החל מ-4149 ש״ח בגרסת הבסיס עם מעבד i3 ו-128GB של כונן פלאש, והחל מ-5699 ש״ח עם מעבד 6 ליבות i5 ו-256GB של כונן פלאש, אותו ניתן לשדרג גם למעבד i7 מהיר יותר ועם ארכיטקטורה מתקדמת יותר.