שנת 2012, פחות משנה לאחר מותו של סטיב ג׳ובס, יצא מחשב הפרו שלדעתי ולדעת רבים באמת נחשב כמחשב פרו.

כבר 5 שנים שאפל משחררת מחשבים מהסדרות החדשות, קטנים ודקים יותר, יפים אבל חסרים בפן המודולארי. זכרון RAM מולחם על הלוח, כונן פלאש מולחם או בפורמט לא סטנדרטי, סוללה בהדבקה ויכולת השדרוג שאפיינה את אפל כל כך בעבר והעובדה שמוצר שקנית יכול לעבור כמה גלגולים עד שתגיע הגרסה הבאה שתחליף אותו נמוגה באותו הרגע.

בקבוצות קטנות של עורכי וידאו, אולפני הקלטות, חדרי אנימציה וגרפיקה עדיין בוחרים ב-Mac Pro בין השנים 2009-2012, יכולות השדרוג ומבחני ה-Benchmarks מיישרים קו עם ליין המחשבים החדשים של Apple והופכים אותו לאופציה זמינה בהרבה, בשליש מחיר ממחשב iMac Pro, ניתן להגיע למחשב בעל ביצועים דומים ולשוק הפרו זהו פקטור מאוד חשוב.

בהכרזה שקטנה, לאחר ה-WWDC של יוני 2012, הוכרז ה-Mac Pro 5,1, דגם מועשר ואחרון בסדרה של מחשבי Tower (סדרה שהחלה ב2006), כאלה שניתן להתקין בתוכם 4 כוננים קשיחים/כונני פלאש, 4/8 חריצי זכרון, 4 חריצי PCIe ו-2 תאים לכונני CD. מדובר במחשבים בעלי יכולות הרחבה שמסוגלים לקבל שני מעבדי 6 ליבות (סה״כ 12), 48GB RAM לגרסת ה-Single ו-128GB RAM לגרסת ה-Dual, כונני פלאש בתצורת SATA או M.2/NVMe באמצעות כרטיס PCIe, כרטיסים גרפיים מהסדרות האחרונות (VEGA 56, VEGA 64), יצירת מערך RAID בתוך המארזים, כרטיס הרשת לכרטיס שתומך 802.11ac ו-Bluetooth 4.2 לתמיכה ב-AirDrop והרשימה עוד ארוכה...

הדעה הרווחת היא שאפל לא שיחררו את המודל הזה עם חיבורי Thunderbolt ו-USB 3.0 (את האחרון ניתן לפתור באמצעות כרטיס PCIe), על מנת להביא למפלתו וקבלת המלך החדש Mac Pro 2013 (שמלבד השם, מדובר במחשב שונה לחלוטין ומסורס מבחינת שדרוגים פנימיים). ברשת זועמים אבל נראה שלכתו של ג׳ובס, הביאה לחזיון חדש בכל הנוגע לעיצוב, ייצור ושיווק של ליין המחשבים ״הבא״ מצד Apple.

אם יש לכם מחשב כזה (Mac Pro 2009-2012) או שאתם רוצים לרכוש אחד כזה, אתם מוזמנים לשלוח הודעה או להתקשר אלינו ולהתייעץ