משחה טרמית: למה היא נועדה, למה חשוב להחליף אותה ומתי?

על מנת להבין את חשיבותה של המשחה הטרמית ראשית נבין מה היא שחיקה של חלקי המחשב.

רכיבי המחשב כמו המעבד, המעבד הגרפי, הזכרונות, הכונן הקשיח, יוצרים חום רב. החום הזה, שללא צלעות קירור (קירור פאסיבי) והמאוורר/ים (קירור אקטיבי), גורם לבלאי מואץ. המאוורר/ים צריכים לעבוד קשה יותר וע״י כך לקרר את הרכיבים (ובדרך לאכול גם אבק), במקרי קיצון, הלחמות הרכיבים משתחררות לאט לאט מאחיזתם אל הלוח. מערכת ההפעלה נאלצת להאט את מהירות המעבד על מנת שלא יגיע לטמפרטורות כ״כ גבוהות.

המשחה הטרמית ״הכלואה״ בין המעבד לבין גוף הקירור (צלעות במרבית המקרים), מאפשרת פיזור אחיד של החום אל הצלעות ובאמצעות המאוורר והחוצה.

הבעיה מתחילה כאשר המשחה הטרמית כבר יבשה (ולפעמים אנו נתקלים במשחה יבשה כבר לאחר פתיחת מחשב חדש). במקרה כזה, הפיזור אינו אחיד, וחלקים מצ׳יפ המעבד או הכרטיס הגרפי נשארים חמים/לוהטים וגורמים למערכת שאינה מקוררת ו״מגמגמת״.

תופעה נוספת שנגרמת עקב התחממות יתר היא Thermal throttling, זוהי תופעה שנגרמת כאשר הצ׳יפים הנ״ל, מתחממים יתר על המידה ומערכת הקירור (הן הפאסיבית והן האקטיבית) לא מצליחים לצנן אותם. המערכת עוברת למצב מוגן ובעצם מפחיתה את מהירות השעון למהירות (או ליתר דיוק איטיות) שתאפשר את פעילותו התקינה של המחשב מבלי לסכן אותו.

איכות המשחה הטרמית ומריחה בכמות מדוייקת ואחידה גם הן משחקות תפקיד. משחה איכותית ומריחה אחידה יאריכו ימים וישארו במצב רך ופעיל ואילו משחה באיכות ירודה ומריחה חלקית תהפוך יבשה, צמיגית, חסרה ולא תעשה את עבודה יעילה ותגרום להתחממות ולבלאי.

בדיקת התחממות המחשב היא בדיקה שצריכה להעשות מדי כאשר אנו חווים ירידה משמעותית בביצועים או התחממות גבוהה של המחשב.