סוללת Lithium-ion או בקיצור סוללות ליתיום. הן בעלות קיבולת גבוה, יש להם אורך חיים מסויים, אין להן טווח זכרון ולרוב הן יהיו החלק הראשון שמתכלה מרגע רכישת המק.

 

מרבית הסוללות עבור מחשבי מקבוק צפויות להכיל בין 300 ל-1000 מחזורי טעינה, כאשר במחשבי המקבוק החדשים (משנת 2010 וצפונה) הטווח המוצהר הוא 1000 מחזורי טעינה ואם ננסה לאמוד את אורח חייהן בזמן, הוא לרוב יהיה בטווח שנתיים-שלוש בהחזקת טעינה של כ-80% מהמחזור המקסימלי.

 

בארץ המצב קצת יותר עגום. מאחר ואנחנו חיים במדינה חמה ולחה, אנחנו נתקלים בהמון מצבים של ירידת ביצועי הסוללה ובסוללות נפוחות כבר בשנתיים הראשונות.

 

על מנת לבדוק את מספר מחזורי הטעינה שהסוללה עברה, ניגש אל: 

Apple menu - About this Mac - System Report - Power - Cycle Count

המספר שמופיע לנו מציין את מחזורי הטעינה המלאים שהסוללה עברה.

 

אם נרצה להעמיק עוד יותר, נוכל להתקין תוכנה כדוגמת CoconutBattery הותיקה, שתתן לנו יותר אינפורמציה כמו שנת ייצור הסוללה, הקיבולת המקסימלית של דגם הסוללה שלנו, הטמפרטורה, הטעינה הנוכחית ועוד.

 

מה נוכל לעשות כדי לשמר את חיי הסוללה והמק?

• נשמור על מחשב במצב קריר. נמנע מלהשתמש במחשב במקומות חמים מאוד.

סביבת העבודה הנוחה לסוללה הם בין 20% ל-80% קיבולת. נשתדל להשאר שם ככל שאפשר.

לא נשאיר את הסוללה מחוברת לחשמל לפרקי זמן ארוכים.

במצב בו אין לנו שימוש במחשב לזמן ממושך, ניתן להגיע ל-50% קיבולת, כיבוי המחשב ושמירתו במקום מוצל ונעים.

נוודא שהסוללה לא התנפחה. ונשים לב שאין דיפורמציה של מבנה המק.

 

החל משנת 2012, עם כניסה מחשבי המק עם מסכי הרטינה, הסוללות הפכו יקרות יותר, הן כבר מכילות לוח טעינה נפרד, החלו להגיע מודבקות באגרסיביות ויש הצורך במישהו מנוסה, עם הכלים והחומרים המתאימים על מנת לשחרר את הסוללות מבלי לפגוע במבנה המק ובסוללה (שאם נפגעת, עשויה להתלקח ולהתפוצץ). טווח המחירים אצלנו להחלפת סוללה הוא 650-1100 ש״ח לסוללה והחלפה שלה - תלוי בסוללה ובמורכבות ההחלפה. המחירים אינם כוללים מע״מ.